Karpuz

Karpuz içerdiği vitamin ve mineraller yanında yüksek su içeriğiyle insan beslenmesinde önem kazanan bir meyvedir. Karpuz A, C vitamini ile magnezyum, potasyum, kalsiyum mineralleri yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda lif içeriği düşük bir meyvedir. Özellikle su içme alışkanlığı olmayan insanların su ihtiyacının karşılanmasında, su kaynağı olarak güzel bir alternatif konumundadır.

Karpuzun, içerdiği besin ögeleriyle birlikte insan beslenmesine ve sağlığına birçok yönden olumlu etkileri bulunmaktadır. Karpuz, protein, nişasta ve yağ değerleri çok düşük olan ancak glisemik endeksi yüksek olan bir meyvedir. İçerdiği yüksek miktarda şeker nedeniyle şeker hastaları için tüketilmemesi gereken bir üründür. Likopen bakımından zengin olup likopen ve C vitamini içerikleriyle kanser hastalıklarıyla mücadelede önemli ve antioksidan değeri olan bir ürün konumundadır.

Karpuz içerisinde bulunan likopen sayesinde kalp ve damar sağlığı ile kemik sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Likopen yanında beta karoten ve C vitamini içerikleriyle birlikte kolestrolü düşürmeye ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerdiği A ve C vitaminleriyle saç ve cilt sağlığını korumaktadır. Karpuz, vücutta yağ birikimini engeller ve yağ yakılmasını hızlandırır. İçerdiği lif ile sindirim sistemini güçlendirir. Ödemi azalttır, uyku sorunlarını çözer, kan basıncını dengeler, kasları rahatlatır, hafızayı güçlendirir, göz sağlığını korur. Karpuz karaciğeri temizleme ve böbrekleri çalıştırma etkisine sahip olup, idrar söktürücü özelliğiyle böbrek sağlığını korumaktadır.

Karpuz halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin salgılanmasını teşvik etmektedir.