Kavun

Kavun, A, B, B1, C vitaminleri, potasyum, demir, sodyum, magnezyum, iyot, brom ile yüksek oranda su içermektedir. Vitamin ve mineral deposu olan kavun hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır. Bu içerdikleri sayesinde bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra vücudun deforme olmuş birçok bölgesindeki sorunların çözümüne katkı sağlamaktadır.

Kavunun, içerdiği besin ögeleriyle birlikte insan beslenmesine ve sağlığına birçok yönden olumlu etkileri bulunmaktadır. Kavun, vücudun sıvı oranını koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını desteklemekte, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını hızlandırmaktadır. Kavun, kanı temizler ve kansere karşı koruyucu etki sağlar. Likopen kaynağı olasından dolayı anti kanserojen özelliği vardır. Özellikle akciğer, meme, kolon, prostat, göğüs ve pankreas kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

C vitamini açısından zengin olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Düşük tansiyonun önlenmesinde, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskinin azaltılmasında, vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sağlığının korunmasında, kemikleri güçlendirmede, cildi besleyici özelliği sayesinde saç derisindeki hücrelerin deforme olmasını engelleyerek saç dökülmesinin önlenmesinde, cildin sağlıklı görünmesinin sağlanmasında, kalpteki ritim bozukluğunu önlenmesinde, böbreklerde bulunan kum ve taşların dökülmesinde, damar tıkanıklığı ve kansızlık gibi sorunların çözümünde, uykusuzluk ve stres gibi sorunların çözümünde, idrar sökücü özelliğiyle basur rahatsızlığının giderilmesinde, alzheimer hastalığına yakalanma riskinin azaltılmasında önemli yararları bulunmaktadır.