Kivi

Kivi zengin ve dengeli besin içeriğiyle dikkat çeken bir meyve türü olup, bu içeriğinden dolayı sağlık meyvesi olarak da adlandırılmaktadır. Kivi birçok besin öğesini yeterli ve dengeli düzeyde içermektedir. Kivi C vitamini başta olmak üzere (C, B1, B2, B6, A, E, PP ve Pantotenik asit) vitaminler ve mineral maddelerce (kalsiyum, magnezyum, azot, fosfor, potasyum, sodyum, manganez, çinko, bor, kükürt) zengin bir meyve türüdür. Bunların yanında şeker, yağ, protein, pektin ve lif içermektedir. 90 gram ağırlığındaki bir kivi meyvesi, bir insanın günlük alması gereken C ve A vitamini ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Kivi yüksek besin içeriği yanında düşük (66 kalori/100gram meyve) kalorili olmasıyla da dikkati çekmektedir.

Kivinin, içerdiği besin ögeleriyle birlikte insan beslenmesine ve sağlığına birçok yönden olumlu etkileri bulunmaktadır. Kivinin sağlık üzerine etkilerini ortaya koyan çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmaların sonuçlarına göre: kivinin sahip olduğu içeriği ve lif bakımından zenginliğiyle kanser (özellikle de mide, kalın bağırsak ve yemek borusu kanserlerinin) oluşumunu önlediği; nefes açıcı özelliği nedeniyle astım ve öksürük tedavisinde kullanılabileceği; kalp ve damar hastalıklarıyla hipertansiyon ve hepatit’in kontrolünde etkili olduğu; kanı incelttiği ve kandaki yağ düzeyini düşürdüğü; sindirimi kolaylaştırdığı; kabızlığı önlediği; kolesterol oranını düşürdüğü; damar tıkanıklığına karşı etkili bir koruma sağladığı; göz sağlığına olumlu etkiler yaptığı; kivideki vitaminlerin ölü dokuyu temizlemesi nedeniyle kivin cilt sağlığı ve güzelliği için maske olarak kullanılabileceği; sivilceleri giderdiği; saç dökülmesini önlediği; kivinin besinlerinin DNA'yı koruduğu; antioksidan özelliğinin olduğu; kan şekeri kontrolü için yararlı olduğu; uyku kalitesini arttırdığı bildirilmektedir.

Antioksidan özelliğinin yanı sıra doğal antibiyotik olarak bilinen kivi, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini de arttırmaktadır. Yüksek C vitamini içeriğiyle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Potasyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan kivi sahip olduğu liflerle birlikte kalp dostu bir meyvedir.

Sağlıklı gelişim ve yaşam için hangi meyvede hangi besinlerin olduğunu sorgulamak yerine farklı türleri tüketmeyi alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Bu amaçla tüketim listemizde yer alması gereken meyve türlerinden bir tanesi de kivi olmalıdır.